Saç Ekimi
Öncesi

Saç Ekimi Operasyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saç ekimi operasyonundan sonra dikkat edilmesi gerekenler kadar saç ekimi operasyonu öncesinde de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Saç ekimi operasyonu ağırısız ve acısız bir operasyondur. Ancak basit, dikkat edilmesi çok gerektirmeyen bir operasyon olarak düşünülmemektedir. Cerrahi müdahale gerçekleşmekte olup az da olsa alınan bir lokal anestezi vardır. Bu sebeple ilk dikkat edilmesi gereken nokta, operasyon yapılacak alanın steril, operasyonu gerçekleştirecek kişi ve ekibinin saç ekiminde deneyimli olması gerekmektedir. Bu doğrultuda saç ekimi merkezi seçimi yapılması saç ekimi yaptıracak bireyin önceliği olması gerekmektedir.
 

Saç Ekimine Uygun Muyum?

Saç ekimi gerçekleştirmek isteyen bireyler, ilk önce bir saç ekim merkezi ile iletişime geçerek, online muayene ya da birebir muayene talebinde bulunması gerekmektedir. Yapılacak saç analizi doğrultusunda saç ekimine uygunluk kararı çıkmaktadır. Muayene gerçekleştirilecek kliniğin seçilmesinde ki birinci faktör, saç ekiminde kendini kanıtlamış, isim yapmış ve olumlu yorumlara sahip bir klinik olmasıdır. Aksi takdirde saç ekimine uygun olmadığınız halde sadece maddiyat gözeterek, saç ekimi gerçekleştirmek isteyen kişinin psikolojisini düşünmeden atılacak adımlarda olumsuz yıkıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
 

Saç ekimi operasyonu öncesi dikkat edilmesi gerekenler

•    Sigara ve alkol kullanımı 1 hafta öncesinden azaltılmalı, 2 gün öncesinde mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
•    Kan sulandırıcı ilaçlar saç ekimi operasyonundan bir hafta önce bırakılmalıdır.
•    Mevcut saçlara operasyon öncesinde herhangi bir kimyasal barındıran jöle, losyon, toppik, sprey uygulaması yapılmaması gerekmektedir.
•    İl dışından geliyorsanız kendinize minimum 2 günlük bir vakit ayarlamanız gerekmektedir. Operasyon sonrası ertesi gün pansuman ve ilk yıkamanız klinik tarafından yapılmaktadır.
•    Kliniğe gelirken eğer araç ile gelecekseniz yanınızda bir refakatçi ile gelmeniz gerekmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık 12 saat boyunca kişilerin araç kullanması tavsiye edilmemektedir.
•    Operasyona girmeden bir hafta önce yapılacak muayenede geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar, operasyonlar, düzenli kulllandığınız ilaçlar uzmana iletilmelidir. İl dışından geliyorsanız birebir görüşme imkanınız yok ise kesinlikle iletişim kurarak iletmeniz gerekmektedir.
•    Bulaşıcı bir hastalığınız var ise bilgisini vermeniz gerekmektedir. Klinikler tarafından her ihtimale yönelik kan tahlilleri saç ekimi operasyonu öncesinde yapılmaktadır.
•    Operasyon öncesi saçlarınızı tıraş etmeden merkeze gitmeniz gerekmektedir. Klinikteki ekip saç ekim için uygun tıraşı yaparak sizi operasyona hazırlamaktadır.
•    Operasyondan önceki günden itibaren kafeinli içeceklerin tüketiminin sonlandırılması gerekmektedir.
•    Operasyon günü kliniğe gelmeden önce kolay çıkarılabilir olan gömlek, geniş yakalı tshirt gibi kolay giyilip kolay çıkarılabilecek olan giysiler tercih edilmelidir.
•    Operasyon sabahı ve önceki gece yağsız, mideyi rahatsız etmeyecek yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir. Operasyon sabahı normal hafif bir kahvaltı yapılmasında bir sakınca yoktur.

Tüm bunlara dikkat eden saç ekimi operasyonu gerçekleştirecek hastalar hiç bir problem yaşamadan klinikten ayrılmaktadır. Ekilecek greft sayısına bağlı olarak operasyonlar 3-9 saat sürmektedir.  Ardından hasta problemsiz şekilde taburcu edilmektedir.