Saç Ekimi
Opesrasyon Süreci

Saç Ekimi Operasyon Sürecinin Detayları

 

Saç ekimi operasyonu günü sabah saatlerinde kliniğe giriş yapılması gerekmektedir. Şehir dışından ya da araç ihtiyacı duyan hastalar için VIP Transfer hizmeti de sağlanmaktadır. Operasyon sabahı hafif bir kahvaltı ile gelinmesi tavsiye edilmektedir.  İlk muayene de size sorulan soruları içeren bir form ile teyit etmek ve resmileştirmek amacıyla muayene detaylarınız kayıt altına alınmaktadır. Kan tahlilleriniz de temiz geldikten sonra operasyon hazırlık aşamasına geçilmektedir.
 

Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Uzman tarafından operasyonla alakalı aşamalar size aktarılmaktadır. Saç ekimi öncesi ve sonrası süreci net görmek amacıyla fotoğraflarınız çekilecektir. Sonrasında ekip tarafından tıraşlı saç ekimi tercih ettiyseniz saçlarınız tıraş edilmek üzere tıraş ve yıkama alanına geçilmektedir. Burada tıraş işleminin ardından saç ekimi uzmanı gelip saç ön çizginiz ve diğer ekim yapılacak alanları belirlemektedir. Ortalama kaç greft olacağı bu aşamada net şekilde aktarılmaktadır.
 

Saç Ekimi Operasyonuna Geçiş

Hazırlık aşamasından sonra hasta steril bir ortam olan saç ekimi yapılacak alana ekip tarafından alınmaktadır. Ekim yapılacak alanda sadece steril ekipmanlar bulunmaktadır. Öncelikle donör alan olarak bilinen saç köklerinin toplanacağı saçın arka bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Bu tamamen iğnesiz ve ağrısız bir yöntem olan basınçla püskürtme yapılarak bölge uyuşturulur. Ağrı, sızı, acı hissetmeden operasyon başlamaktadır.
 

Saç Köklerinin Toplanma İşlemi

Donör alandan saç kökleri mikro motor adı verilen cihaz ile toplanarak özel bir solüsyon içerisine konulmaktadır. Saç kökleri birli, ikili, üçlü, hatta saç sıklığına göre nadirde olsa dörtlü olabilmektedir. Saç kökleri buna istinaden ayrıştırılarak solüsyon içerisinde ekime hazır bir şekilde bekletilmektedir. Mikro motor ile alınan saç köklerine hiç bir zarar gelmeden, doku kaybı olmadan alım yapılmaktadır. Homojen bir alım olacağından donör alanda kellik olmayacaktır. Eşit dağılım ile alım yapılmaktadır.
 

Kanal Açma İşlemi

Toplanan saç kökleri FUE Tekniği ve Safir FUE Tekniği ile ekim yapılıyorsa kanal açma işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kanal açma işlemi saç köklerinin yerleşeceği yeri ifade etmektedir. Safir uçlar ile açılan mikro kanallar daha sık bir ekim yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu sıklık saç köklerine zarar verecek şekilde değildir. Safir uçlar ince, pürüzsüz ve özel üretim uçlardır. Açacağı kanallar köke tam şekilde uyum sağlayarak tutunmasını sağlamaktadır. Bundan kaynaklı olarak açılacak kanallarda bir problem yaşanmamaktadır. 

DHI Tekniği’nde kanal açılmamakta olup özel Choi adı verilen kalemler yardımıyla ekim yapılmaktadır. Toplanan saç kökleri kalemlerin içerisine yerleştirilerek ekim yapılmaktadır. Kalemler kökleri kavrayarak özel ucu ile kökü direkt olarak yerleştirmektedir.

Saç Ekimi İşlemi

Toplanan saç kökleri, saç ön çizgisinden verteks adı verilen tepe noktasına doğru bir çalışma olacak şekilde saçın çıkma açısı göz önünde bulundurularak ekim işlemi yapılmaktadır. Ekim yapılacak bölge operasyondan önce uzman tarafından çizilmiş ve belirlenmiş olup tamamen doğal görünüm ilk koşul olmak kaydıyla isteklerinize karşılık verecek, sizi mutlu edecek şekilde bir saç ekimi gerçekleştirilecektir.  

FUE Tekniği ve Safir FUE Tekniği ile yapılacak ekimlerde kökler saç köklerini kavrayan özel ekipmanlarla gerçekleştirilmektedir. Ancak DHI Tekniği’nde özel uçlara sahip olan Choi adı verilen kalemler yardımıyla direkt olarak ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Operasyon süreci ekilecek greft sayısına bağlı olarak 6-9 saat aralığında olmaktadır. 

Operasyon günü yaşanan süreç bu şekilde ilerlemektedir. Operasyondan sonra klinik tarafından verilen önergelere uyulması, ekstra bir işlem yapılmaması gerekmektedir. 2 gün boyunca düzenli olarak kliniğe gelerek pansuman ve ilk yıkama yapılmaktadır. Seyahatlerinizi ve izinlerinizi buna göre ayarlamakta fayda vardır.