Saç Ekimi
Sonrası

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireyler kendini operasyona tamamen hazırlamak için saç ekimi hakkında detaylı bilgiler edinerek kendini hem fiziksel hem zihinsel olarak adapte etmeye başlar.  Bununla birlikte en iyi saç ekim merkezini bulmak için kliniklerle görüşerek fikir alır. Seçilecek saç ekim merkezi operasyonun başarı oranını doğrudan etkileyeceğinden yapılacak tercih kritik önem arz etmektedir.

Saç ekim operasyonu 3 aşamalı bir süreçtir. Operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrası olarak ayrılmaktadır. Sürecin operasyonun öncesi süreçten itibaren dikkat edilmesi gereken koşullardan sürecin sonlandığı ana kadar titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Başarılı bir operasyon geçirmiş olunsa dahi sonraasında hastanın kendine ve saçlarına göstereceği titizlik, bakım, sağlıklı yaşam gibi opsiyonlar göz ardı edilmemelidir.
 

Peki, bu süreçte neler yaşayacağınızı merak ediyor musunuz?

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerde temel olarak iki başlığa ayırdığımızda karşımıza beslenme ve bakım çıkmaktadır. Saç ekimi sonrası süreci iki başlık altında değerlendirebiliriz.
 

Beslenme

Saç ekimi sonrasında en temel saçı besleyen kaynaklar besin değerleridir. Alınacak vitaminler saç köklerinin beslenmesinde ve iyileşme sürecinde önem arz etmektedir. Hücrelerin yenilenme hızının artan besin değerleri ile artması operasyon sonrası sürecinde kısalması anlamına gelmektedir.

Sadece saç kökleri değil vücudunuzda protein, vitamin ve minerallerden yoksun kaldığında hücre yenileme hızı yavaşlamaktadır. Bu durum hem saçlarınızın beslenememesi hem de yaşam döngünüzde aksamalara yol açmaktadır. Saç dökülmesi bu beslenme davranışı sebebiyle devam etmektedir.
 

B-Kompleks Vitaminler

B7 ve B12 vitaminleri saç köklerini besler, dökülmeleri önlemektedir. Saç ekimi sonrası B-Kompleks Vitaminleri kırmızı et, beyaz et, avokado, muz, esmer pirinç, yumurta ve sert kabuklu yemişler ile beslenerek gerekli B vitaminleri ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 
 

Çinko

Çinko desteği saç dökülmelerine ve ciddi anlamda saç seyrelmelerine sebep olmaktadır. Bu da ciddi anlamda sorun teşkil etmektedir. Saç ekimi öncesinde saç ekimi yaptırmak isteyen kişilere çinko desteği özel olarak tavsiye edilmektedir. Çinko desteğini nohut, tüm tahıllar, b vitaminde de zengin olan yumurta, karides ve balık çinko bakımından zengin besinlerdir.

 

Demir

Demir eksikliği sadece vücuda değil aynı zamanda saçlara da verdiği zarar ile bilinmektedir. Demir, saç köklerini besleyerek, köklerde ki oksijen miktarını arttırmaktadır. Demir aynı zamanda vücutta ki bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden saç ekimi operasyonu iyileşme hızını da arttırmaktadır. Yüksek oranda demir içeren besinler; kırmızı et, ciğer, fasulye ve ıspanak yer almaktadır.
 

E Vitamini

Saedce E vitamini değil, E vitamini yağı da kullanılabilmektedir. Donör alan olarak bilinen saç köklerinin alındığı bölge iyileştikten sonra doku kalitesini arttırmak amacıyla E vitamini yağı kullanılabilmektedir. Genel olarak cilt problemlerine karşı iyileştirici özelliği vardır. Avokado, badem, saf zeytinyağı ve demir vitaminde olduğu gibi ıspanak E vitamininde zengindir.
 

C Vitamini

C Vitamini özellikle saçların grileşmesinden sorumlu oksidatif stres, saç dökülmeleri önlenmesi, ve hayati önem taşıyan yaraların iyileşme hızının artmasını sağlamaktadır. Lahana, brüksel lahanası, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, üzüm gibi ufak taneli meyveler C Vitamini bakımından zengindir.
 

A Vitamini

A Vitamini saç kökleri dahil vücutta ki bütün hücreler için gerekli ve faydalıldır. A vitamini tüm hücreleri besler, yenilenme hızını arttırır ve güçlendirir.  A vitamini eksiliğinde bağışıklık sisteminde zayıflıkla beraber saç köklerinin kuruması, kaşıntı gibi sorunlara yol açmaktadır. Patates, diğer vitaminlerde olduğu gibi ıspanak, ciğer, havuç, lahana, balkabağı A Vitamini bakımından zengin besinlerdir.
 
Bu beslenme türü ile sadece saç köklerinizi beslemeyle kalmayacaksınız sağlıklı bir yaşama temeli oluşturmanıza da yardımcı olmaktadır. Tüm besin değerleriniz, hormonal değerleriniz ve kolestrol seviyeleriniz normale dönerek saçlarınız tamamen sağlıklı olacak ve kökleri güçlenecektir.
 

İyileşme ve Bakım

Tüm operasyonlarda olduğu gibi saç ekimi operasyonu da steril şartlarda gerçekleşmesi gereken bir estetik cerrahi işlemdir. Bu şekilde gerçekleştirildiğinde herhangi bir enfeksiyon riski olmaksızın hasta normal hayatına devam edebilmektedir.
 

Saç Ekimi Sonrası Kritik İlk 10 Gün

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların tamamının çıkma süreci 1 yıllık bir süreç olarak gözlemlenmiştir. Operasyon sonrası ilk iyileşme süreci 2.gün pansuman ve 3.gün donör alana sarılan bandajın tamamen çıkartılıp bölgenin yıkanıp bakım kremleri ve iyileştirici etkili losyonlarla tedavisi ile başlamaktadır.
 
Ekim sonrasında genellikle ağrı hissedilmemektedir. Ağrı hissedildiği taktirde size verilen her ihtimale karşı verilen ilaçlar arasında olan ağrı kesici ilaçları almanız gerekmektedir. Onun haricinde enjekte edilen sıvının atılması, lokal anestezinin etkisinin geçmesi için uzmanınızın ihtiyaç görmesi halinde ödem giderici ilaçlar, aksi halde bolca su tüketerek ödemi atabilirsiniz. Operasyon sonrası verilen antibiyotikleri mutlaka kullanmanız gerekmekte olup aksatmamanız kendi sağlığınız ve saçlarınızın sağlığı açısından önem arz etmektedir. 

İlk 10 gün boyunca sadece sırt üstü yatmanız daha rahat bir uyku hali ile saçlarınızın görmemesini sağlayacaktır. Klinik tarafından boyun destek yastığı verilerek konforunuz sağlanmaktadır. Antibiyotik kullanılacağından kesinlikle alkol kullanılmaması ve ilk iyileşme sürecinin tamamlanması açısından sigara kullanımının bir hafta kadar sınırlandırılması kanın temiz oksjijeni saç köklerine ulaştırması açısından tavsiye edilmektedir.

 

10. Gün Kabuk Dökme Sonrası Bakım

İlk 10 günlük ilaç, kaşıntıya yönelik spreylerin kullanımının ardından 10. Gün ekilen bölgede ki kabuklanmanın dökülme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kabuk dökme, saç ekimi sonrası ilk kez ekilen saçlara hafif şekilde baskı uygulayarak yapılan yıkamadır. Kabuklar döküldükten sonra klinik tarafından verilen set içerisinde bakım kitleri açılarak sırasıyla spreyler kullanılmaya başlanmaktadır.

Şampuanın özellikle doğal olması gerekmektedir. Günümüzde ki market şampuanları çoğunlukla fazlasıyla kimyasal içerdeğinden saç köklerine zarar vermekte ve seyreltmektedir. Klinikten temin edebileceğiniz bakım kitleri içerisinde yer alan köpük ve  şampuanlar ile ilk 1 yılınızı geçirebilirsiniz. Ardından klinikten devamlı olarak almaya devam edebilir ya da eczanelerden parabensiz doğal şampuanlar temin edebilrsiniz.

 

Ağır Sporlar Yasak

İlk 1 ay boyunca ağır sporların yapılmaması gerekmektedir. Çünkü spor yapıldığı zamanlar da kan basınıncın artmasından kaynaklı olarak saç ekimi için açılan mikro kanalların kanama yapma ihtimali yüksektir. Ayrıca saç ekimi yaptıran kişinin kendini çok fazla yoracak ve terletecek aktivitelerden ilk 10 gün kaçınması gereklidir. Futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi kondisyona dayalı sporların ilk 1 ay yapılmaması kişinin sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.
 

1.Ay Sonrası Süreç

İlk ay geçtikten sonra ekilen saçlarda şok dökülme yaşanmaktadır. Şok dökülme ile ekilen saçlar kendiliğinden bir döküm gerçekleştirme olup dokuya uyum sağlamaktadır. Bu konuda endişelenmemesi gerekmektedir. Tamamen normal bir durumdur. 
Bu süreçte her şeyden önce moralinizi yüksek tutmalı, kendinize kötü telkinler vermemelisiniz. Kafanıza takılan soru işaretlerini saç ekimi gerçekleştirdiğiniz kliniğin hasta danışmanlarıyla sık sık paylaşarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

 

İlk Sonuçlar

Şok dökülme bittikten sonra, saçlar 3. Aya geldiğinde ilk gözlemlenebilir halini almaktadır. 4. Ve 5. Aylarda saç köklerinizde değişimi gözlemleyebilirsiniz. Bu süreçte kliniğin yönlendirmelere uyarak bakım yapmaya ve beslenmenizi aksatmamaya dikkat etmeniz saç köklerinizin güçlenmesi açısından faydalı olacaktır.

Saçlarınız 8.ayına geldiğinde saç köklerinin kalınlaştığını ve yapısının oluştuğunu göreceksiniz. 1. Yıl sonunda tamamen saçlarınız çıkmış olacak ve kalıcı gür saçlara, güzel bir saç ön çizgisine sahip olacaksınız.