TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

TIRAŞSIZ
Saç Ekimi

"En son teknoloji ile saçınızı tamamen tıraş etmeden saç ekimi yapmak artık mümkün. Greftlerin toplanacağı donör bölgede sadece küçük bir kesiti tıraş ediyoruz."

Tıraşssız Saç Ekimi günümüzde saç ekimi yaptırmak isteyenlerin operasyon öncesi sorduğu sorular arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Bireyler görünüşünden endişe ettiğinden dolayı kestirmekten çekinmektedirler. Özellikle kadınlarda uzun saçların bir anda kesilmesi travma boyutuna kadar ulaşmaktadır. Ancak bunların hepsinin çözümü saç yapınızda buna uygun ise Tıraşsız Saç Ekimi’dir.


Saç ekimi yaptırmak isteyen insanlar neden saçlarını kestirmek istemez öncelikle buna bakmamız gerekiyor;

 • Erkeklerden daha fazla oranla kadınlar tıraşssız saç ekimi istemektedir. Uzun saçı yıllar boyunca kullanmış kişiler travma etkisi yaratacağından tıraşsız saç ekimi tercih etmektedir.
 • Her ne kadar insanlar tarafından saç ekimi konusunda ön yargılar aşılmış olsa da, saç ekimi yaptırmak isteyenler gizleme gereksinimi duyabilir.
 • Sosyal hayat ve iş hayatında sürekli olarak göz önünde yer alan dikkatlerin üzerine çekildiğini hisseden bireyler de tıraşsız saç ekimine yönelebilmektedir.

Tıraşsız saç ekimi başta DHI Tekniği olmak üzere, FUE ve Safir FUE tekniklerinde mümkündür.  Bu konuda saç ekimi yaptırmak isteyenlerin önünde 4 seçenek sunulmaktadır. İlki en sık tercih edilen tıraşlı saç ekimidir. Hem donör alan hem ekilecek bölge tıraş edilerek tüm alan rahatlıkla gözlemlenebilir. İkinci en çok tercih edilen seçenek ise sadece donör alanının tıraş edildiği seçenektir. Donör alanda pencere oluşturularak oradan saç kökleri tek tek toplanmaktadır. Bu ikisi dışında kalan opsiyonlar ise kısmen tıraşlı ve tamamen tıraşsız saç ekimidir. Bunların şartları ve zorlukları vardır.


Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemleri 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Bireyin sahip olduğu açık alan 3500-4000 greft üstü bir alan ise tıraşssız saç ekimi mümkün değildir. Donör alan ve ekilecek alandan kısıtlı kök toplanacağından ekilecek alanda aynı şekilde kısıtlı olmak zorundadır. 1000-2500 greftlik işlemlerde Tıraşsız Saç Ekimi tercih edilmesi önerilmektedir.
 

Kısmen Tıraşlı Saç Ekimi

Saçları uzun olan ve greft ihtiyacı 2500 seviyesini aşmayan bireyler için uygun bir yöntemdir. Saçın arka kısmında iki kulak arasında pencere şeklinde ya da dikdörtgen şeklinde bir alan tıraşlanarak saç kökleri oradan toplanır. Kişinin saçı uzun olacağından pencere direkt olarak kapanmaktadır.  Kişi herhangi bir görünüş kaybı yaşamayacaktır.


Kısmen Tıraşlı Saç Ekiminin Avantajları

 • Saç ekimi operasyonu gerçekleştiren kişi saç uzunluğunu ve görünüşünü koruyacaktır.
 • Saç ekimini yaptırdığı belli olmadığından rahatlıkla iş ve sosyal hayatına herhangi bir özgüven sorunu yaşamadan dönebilir.
 • Bu saç ekimi operasyonunda daha az saç kökü nakil işlemi gerçekleştiği için iyileşme süreci de kısalmaktadır.
 • Saç ekimi operasyonu sonrası kabuklanma oluşan donör bölge saçlar ile kapanacağından farkedilmeyecektir.

 

Kısmen Tıraşlı Saç Ekiminin Dezavantajları

 • Bu tür bir saç ekimi operasyonu sadece uzun saçlı bireylerde uygulanabilmektedir.
 • Tek bir operasyonda alınacak saç kökü sınırlı olduğundan alınan kök miktarı az olabilir
 • Eğer açıklık fazla olmasına rağmen tıraşsız saç ekimi isteğinde bulunulduysa, açık alan ancak bir kaç seansta kapanabilir ve operasyon sonrası diğer seansların ortalama aralığın 6-9 ay olması gerekmektedir.
 • Saç köklerinin alındığı donör alan kısıtlı olduğundan deneyimsiz bir uzmanın elinde alınması gerektiğinden fazla kök alınarak yıpratılabilir.
 • Operasyonun zorluğu artacağından maliyet konusunda saç ekim operasyonu gerçekleştirecek kişiye ilave ek ücret yansıtılabilir.

 

Tamamen Tıraşsız Saç Ekim Yöntemi


Bu yöntem kısmen tıraşsız saç ekimine göre daha da zordur. Saçların aralıklı olması, köklerin rahat çıkarılabilmesi için kesinlikle gereklidir. Ayrıca ekime ihtiyacı olan bölgenin maksimum 1000 greft olması gerekmektedir. Bu operasyonu diğer saç ekim operasyonlarından farklı kılan yöntem ise özel kalemlerin kullanılmasıdır. Saç köklerini kavrayan ucu özel ince iğneli kalem ile saç telleri kökleri ile alınarak anlık olarak açık alana nakli yapılmaktadır. Ancak her saç ekim yönteminde olduğu ekilen saçlar şok dökülme yaşayacak, yine aynı süreçten geçerek tekrar çıkmaya başlayacaktır.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemi Avantajları

 • Saç ekimi operasyonu öncesi hiç bir şekilde saçlar tıraş edilmemektedir.
 • Bu ekim yönteminde kısmen tıraşsız saç ekimi yöntemine kıyasla sadece uzun saçlı kişiler değil kısa saçlı kişilerde faydalanabilmektedir.
 • Donör alandan homojen bir şekilde alım yapılacağından kapandığında görüntü kaybı imkansızdır.
 • Saç ekimi operasyonunda çok az sayıda açık alana greft nakil edileceğinden iyileşme süresi daha da kısalacaktır.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemi Dezavantajları

 • Bu tür saç ekim operasyonun en büyük dezavantajı yüksek derece deneyim ve uzmanlık gerektirmesidir. Yanlış ellerde operasyon da sorunlar yaşanabilir.
 • Safir FUE Saç Ekimi ve FUE Saç Ekimi’ne kıyasla daha az greft alınmaktadır. Ancak ilerleyen teknoloji ve uzman kişilerle 1000 köke kadar saç ekimi yapılabilmektedir.
 • Operasyon süreci aynı şekilde olacaktır. Şok dökülme her saç ekim sürecinde olduğu gibi yaşanacaktır.
 • Bu yöntem ile yapılan operasyonun diğer yöntemlere kıyasla daha zor olacağından maliyeti de yüksek olmaktadır.


Tıraşsız saç ekimi yaptırmış olan kişilerin paylaştığı deneyimlerde ağırlıkla memnun oldukları göze çarpmaktadır. Az sayıdakiler ise kısmen tıraşlı ekim ile tek seansta açık alanı kapatmalarının daha doğru olduğunu düşünmeye başladıklarını söylüyor.  Saç ekimi uzmanlarının önerisi tıraşlı veya en azından kısmen tıraşlı saç ekimleridir. Zorundalık harici tıraşsız saç ekimi önerilmemektedir. Greft sayısı kısıtlı olacağından doğal görünümü etkileyebilmektedir.  Daha fazla detaylı bilgi ve uzmanımızla görüşmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.