SAÇ EKİMİ

Saç Ekimi
Nedir?

Istanbul Hairline Saç Ekim Merkezi, Istanbul’da kurulduğundan bugüne hasta memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir. 10 yılı aşkın tecrübeli ve işinde uzman ekibi, saç ekimi, sakal ekimi, bıyık ekimi ve kaş ekimi operasyonlarını başarı ile gerçekleştirmektedir. Ayrıca saç dökülmelsi problemini yaşayan hastalarını kontrol altına alarak bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir.

Son teknoloji ekipmanlar ile medikal alanda yaşanan gelişmeleri takip eden Istanbul Hairline, hastalarına her zaman kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.  Kurduğu iş ortaklıkları ile tamamen steril ortamda, sağlık standartlarını en üst düzeye çıkartarak operasyonları gerçekleştirmektedir.

Ulusal ve uluslararası alanda her yıl 1000+ ziyaretçisini misafir ederek , anlaşmalı olduğu üst segment otel ve sunduğu VIP Transfer hizmetleri ile kaliteli bir deneyim, üst düzey konfor sağlamaktadır.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Saç ekimi 18 yaşından itibaren bulaşıcı hastalık ve ağır kronik rahatsızlığı olmayan kadın, erkek farketmeksizin her bireye uygulanabilmektedir. Kadınlara kıyasla erkeklerin daha sık tercih ettiği saç ekimi operasyonu, son yıllarda saç kaybı ve saçında seyreklik problemi olan kadınlar tarafından da tercih edilmektedir. Saç kaybı çeşitli sebeplerle meydana gelebilmektedir.
 

Neden saç kaybı olur?

Saç kaybının nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. En sık rastlanan sebepleri arasında genetik aileden geçen bir durum olmasıdır. Bu sebebin dışında aşırı stres, fiziksel yaralanmalar, geçirilen tıbbi rahatsızlıklar, kullanılan ilacın yan etkileri, hormonal dengesizlikler şeklinde sıralanabilmektedir. Kesin teşhis ve tedavi için öncelikle doktor muayenesi gerekmektedir. Gerekli teşhis ve doktor onayının ardından saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Donör alanının yeterli olması operasyon için en önemli diğer etkendir.
Sadece saç ekimi değil, aynı zamanda estetik açıdan görünüşte kaygısı yaşayan  bireyler sakal ekimi, kaş ekimi, bıyık ekimi de yaptırabilmektedir. Saç ekimi ile benzer bir süreçten geçmektedir.
 

Saç ekimi nasıl yapılıyor?

Saç ekimi operasyonunda ensenin üst bölgesinden alınan saçlar genellikle donör alanı olarak değerlendirilmektedir. Donör alanından saç köklerine greft adı verilmektedir. Saçın arka bölgesinin saç ekimi operasyonu için yeterli olmaması durumunda şakak bölgesi olan saçın yan bölgesi, erkeklerde sakallardan alım yapılıp, açık ve seyrek alanlara nakil edilebilmektedir. Donör alanı olarak kullanılan bölgelerde estetik görünüşü bozmayacak şekilde alım yapılarak doğal görünüş bozulmayacaktır.  Saç ekimi operasyonu süresi açık alana bağlı olarak 1-2 saatten 8 saate kadar uzayabilmektedir. Çok büyük bir açık alan var ise ancak 2 seansta kapatılabilmektedir.

Saç ekimi operasyonu esnasında ağrı ve acı hissedilmemesi amacıyla genel olarak iğnesiz lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastanın talebine bağlı olarak sedasyon anestezi de yapılabilmektedir. Operasyon sonrası donör alana bandaj uygulaması yapılmaktadır. Ağrı durumlarına karşı olarak ilaç ve medikal ürünler de kişiye verilmektedir. 3 günlük bi ev istirahati sonrası kişi normal hayatına dönebilmektedir.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılıyor?

Saç ekimi operasyonunda 21.yüzyılda korkuları ve kaygıları ortadan kaldıracak gelişmeler yaşanmıştır. Öncesinde FUT adı verilen iz bırakan cerrahi operasyon yapılırken, son 5 yıldır FUE adı verilen izsiz yöntem yaygın şekilde her ay dünya çapında binlerce kişiye uygulanmaktadır.  Saç ekimi operasyonunda belirlenecek teknik kişinin saç derisinin yapısı, saç yoğunluğu, açık olan bölgeler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. FUE yönteminde donör alanından tek tek alınan saç kökleri açık bölgelere nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. DHI yönteminde ise özel kalemler ile saç kökleri anlık olarak tek tek nakil edilmektedir. Genellikle tıraşsız saç ekimlerinde tercih edilmektedir.

Saç ekimi için en önemli unsur nedir?

Saç ekiminde öncelikle en önemli unsur başarılı bir operasyon için kaliteli bir yer tercihidir. Operasyonun steril şartlar barındıran klinik veya hastane ortamı olması gerekmektedir. Herhangi bir enfeksiyon durumunun oluşmaması veya bulaşıcı bir hastalık kapılmaması açısından bu kesinlikle en önemli etkendir. Saç ekiminde uzman bir doktor ve ekibi ile kaliteli bir saç ekimi deneyimi yaşamak diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanlış ellerde, yanlış bir uygulama ile hiç istenmeyen kötü sonuçlar elde edilebilir estetik açıdan sıkıntı yaşarken mevcut saçlarınızı da kaybedebilirsiniz. Doğru teknik ve doğru açı ile ekilen saçlar tutunarak başarılı bir sonuca ulaşılmasını sağlar.
 

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?
Saç ekimi operasyonundan sonra ekilen saçlar, operasyonu takip eden 1 – 1.5 ay sonrasında dökülmektedir. Bu dökülmeye şok dökülme adı verilmektedir. Dökülen saçlar yeniden çıkmaya başlayarak 3. Aydan itibaren ilk görünümünü almaktadır. Bu süreç boyunca endişelenmemek stres yapmamak saçların bakımını yapmak gereklidir. Ekim yapılmayan bölgelerde ki saçları da koruyarak gelecekte yeni bir operasyona ihtiyaç duymamak için saç ekimi yaptırdığınız kliniğin yönergelerini takip etmeniz önerilmektedir.

Saç ekimi uygulamasının bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?
Saç ekimi ne kadar basit görünse de cerrahi bir işlemdir. Uzman eller tarafından yapılmadığında komplikasyonlara  açık bir operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.  Ancak bu konuda uzman bir ekip ile başarılı sonuçlar alınarak kişi mutlu bir yaşam ile özgüvenine geri kavuşabilmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası saçın korunması gerekmektedir. Ağır darbelerden sert uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. 1 yıllık bir süreç sonunda ekilen tüm saçlar neredeyse çıkmaktadır. Kişiye bağlı olarak 15 aya kadar bu süreç uzamaktadır.

Saç ekimi estetik bir işlem midir, tıbbi bir işlem midir?
Saç ekim kişinin görünüşüne yönelik olarak gerçekleştiğinden estetik bir işlem olarak geçmektedir. Ne kadar cerrahi bir işlem olsa da burada ki amaç kişinin görüntüsünü iyileştirmektir. Bundan kaynaklı estetik işlem olarak geçmektedir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?
Saç ekimi 18 yaşını aşmış yetişkin her bireye uygulanabilmektedir. Doktor muayenesi ile birlikte gerekli saç analizi yapılarak uygunluk belirtildiği takdirde (hormonal veya bulaşıcı bir hastalık engel değil ise) saç ekimi operasyonu gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi için uygun aday mıyım?
Fiziksel gelişiminizi tamamlamış iseniz,
Saç ekimine engel teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığınız yok ise,
Donör alanınız kuvvetli ise,
Saçın nakil edilecek olduğu bölgede dokusal bir hasar bulunmuyor ise,

Saç ekimi operasyonunu güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Ekilen saçlar doğal görünür mü?
Saç ekim operasyonunun asıl amacı kişiye doğal bir görünüm ile saçlarını geri kazandırmaktır. Ekilen saçlar tamamen kendi dokunuz olduğundan saç ekimini gerçekleştirecek uzmanının becerisi ile tamamen doğal görünüme sahip olabilirsiniz. En çok merak edilen saç ön çizgisinin doğal olmasıdır. Ön çizgi ekim yapacak uzman tarafından çizilerek doğal görünümde olması sağlanmaktadır.

Saç çizgisi nasıl belirlenir?
Ön saç çizgisi öncelikle kişinin kafa yapısına göre doğal olacak şekilde çizilmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus kişinin kaşlarını yukarı kaldırdığında kasların bittiği noktanın üstünde olması gerekmektedir. Aksi takdirde uyumsuz ve yapay bir görüntü olacak, saç köklerinin tutunmasını da zorlaştıracaktır. Hastanın tercihlerine göre kendi anatomik yapısına aykırı bir saç çizgisi istiyorsa bunun getireceği olumsuzluklar anlatılarak kararını gözden gerirmesi istenmektedir.

Saç ekim operasyonu nasıl yapılır?
Saç ekim operasyonu, tıraşlı saç ekimi ve tıraşsız saç ekimi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişinin kafa yapısına göre kimi zaman tercih olabilir ancak eğer açıklık çok ise direkt olarak tıraşlı saç ekimi tercih edilmektedir. Tıraşsız saç ekimi kadınlarda daha çok kullanılmaktadır. Erkeklerde ise sadece saçın ön çizgisinde sadece bozulma var ise tıraşsız saç ekimi tercih edilmektedir. 
Ekilecek greft sayısına bağlı olarak operasyon süreleri 3 saatten 8 saate kadar uzayabilmektedir. Donör bölgeden alınan greftler titizlikle ekilecek alana yerleştirilmektedir. Burada ki amaç tamamen kişinin doğal görünümüne kavuşturulmasıdır.

FUE Yöntemi nedir?
‘’Folicular Unite Extraction ‘’ teriminin kısaltılmış hali olan FUE Yöntemi, mikro motor ile kişinin donör bölgesinden alınan greftlerin ekim yapılacak alanda açılan kanallara tek tek yerleştirilme işlemidir. Saç ekiminde FUT yönteminden sonra FUE yöntemi ile çağ atlanmış izsiz ve ağrı, acı olmayışıyla insanlar tarafından sık şekilde tercih edilir hale gelmiştir.

FUE yöntemi  iki şekilde kullanılmaktadır;
FUE
FUE Safir

FUE Yönteminin avantajları nedir?
FUE yönteminde saç kökleri tek tek mikro motor ile alındığından herhangi bir iz bırakma durumu söz konusu değildir. Operasyon sonrası bandajlar çıkıralıp pansuman yapıldığı 3. Günde herhangi bir iz ile karşılaşılmamaktadır.
FUE yönteminin diğer avantajı açık olan bölgenin ihtiyacına bağlı olarak istenilirse 6000-7000 köke kadar donör alanda yeterli ve bozulmayacak şekilde ise saç kökleri transfer edilebilmektedir.

Eğer açık alan tek seans ile kapanmayacak kadar açık ise homojen ve orantılı kök alımı sağlanarak gelecek yıllarda olası bir operasyona uygun bir donör alanı bırakılmaktadır. Böylelikle ikinci seans ile açıklık tamamen kapatılmış olmaktadır.

Saç ekiminde hangi yöntemler kullanılıyor?
Istanbul Hairline Saç Ekimi Merkezi’nde FUE, FUE Safir ve DHI teknikleri uygulanmaktadır. 3 yöntemde de mikro motor ile alınan saç kökleri açık alanlara ekilmek üzere donör alandan alınmaktadır. FUE’de standart metal uçlar ekimde kullanılırken, FUE Safir yönteminde özel safir madeninden üretilmiş olan iyileştirmeyi hızlandıran, saç köklerinin tutunma oranını arttıran safir uçlar kullanılmaktadır. DHI ise kalem tekniği olarak bilinmektedir. Tıraşsız saç ekimlerinde genellikle tercih edilerek saç kökleri tek tek  özel kalemler ile belirlenen noktalara sık bir şekilde ekim gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

FUE yönteminin avantajları nelerdir?
FUE yönteminde iyileşme oranı hızlıdır. Bununla birlikte normal hayata dönüşte daha hızlı olmaktadır. Maliyet bakımından DHI tekniğine göre daha uygundur. Koşullara uyan her kadın her erkek hasta da uygulanabilmektedir. Herhangi bir ağrı acı hissi yaşamamanızı sağlayan lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

FUE yönteminin riskleri nelerdir?
Büyük bir risk teşkil etmemektedir. Bir diş kanal tedavisi ile neredeyse aynı risklere sahiptir. Herhangi bir enfeksiyona bağlı komplikasyon yaşanmaması amacıyla steril bir ortamda yapılması gerekmektedir.

FUE yönteminde günlük yaşama dönüş adımları nelerdir? Kaç günde iyileşilir?
FUE yönteminde günlük hayata dönüş 3 gün içerisinde gerçekleşmektedir. 1. Gün operasyon, 2.gün pansuman, 3. Gün yıkama ile süreç sonlandırılmaktadır. 10.gün kabuk dökme yıkamasıyla birlikte saçlarınızın bakımını rahatlıkla yapabilir aynı zamanda günlük işlerine ve yaşamına devam edebilmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası ilk 1 ay ağır sporlardan ve futbol gibi topun saç ekilen bölgeye gelme olasılığı sporlardan kaçınılması gerekmektedir. Bunun harici ekstra bir sorun yaşanmamaktadır.

Saç Ekimi Fiyatları ortalama maliyetleri ne kadardır? Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Değişir Tüm detaylar için bize ulaşabilir ve buradan bilgi alabilirsiniz.